Egyszer volt egy pincefalu
Balajt egykor virágzó mezőgazdasággal büszkélkedhetett, gondosan művelt szántók, „ringó búzamezők, akác és tölgyerdő ölelte körül, a településhez gondosan művelt gyümölcsösök, szőlős kertek tartoztak, melyeknek nagy része ma már elvadult területek.
A „Szőlőhegy” egymás követő részei különböző elnevezése ellenére egységet alkotott növényben-emberben egyaránt. Egymást követő területei sorrendben: „Rongyos”, „Pallag”, „Két fa megi”, „Dávid”, „Naplesi”, „Balajti hegy”, „Koponya”, „Ligmány”. (Ma már alig van valaki aki, ezt fel tudja sorolni, felidézésében Szabó László alapító tagunk segített.)
A „Szőlőhegy”-en egymást érték a gondosan művelt területek. Minden szőlő parcella fölső és alsó részét gyümölcsösök foglalták el, sőt az alsóbb-laposabb részen konyhára való zöldséget is termeltek, a zöldség félék öntözéséhez vízgyüjtő gödröt ástak, melyet „lipton gödörnek” hívtak. Sokféle gyümölcs megtermett itt, déli fekvése és szőlőnek-gyümölcsnek kiváló talaja utolérhetetlen zamattal áldotta meg az itt termesztetteket.
A csemege szőlő fehér-piros-fekete „kecske csecsű” tömött fürtjei egész télen elálltak a padláson felkötözve, de ide kerültek az egyéb téli napokra szánt szőlőfürtök is. Az épp, tömött fürtök befőzésre is kerültek, melyeket egyben mustban nagy üvegbe raktak el és a Karácsonyi ünnepek előtt a miskolci piacra vittek eladni.
Gyümölcsöket is nagy változatossággal termesztettek, cseresznye, meggy, szilva, alma, körte, naspolya, stb. Az „uckuruc” őshonos volt ezen a területen, ma már csak elvétve található, a „síkos (csíkos)” körte, már mutatóban sem látható. A sóvári alma tartósító kezelések nélkül sem romlott meg és a tél végére vált a legízletesebbé.
Az itt élők ismerték a tartósítás minden csínját-bínját, a körtét-almát sokszor a télire tárolt terménybe (búza, árpa) bújtatta, így megóvta a fagytól, a kiszáradástól és biztosan volt egyéb oka is mely most már rejtve marad előlünk.
A „Szőlőhegy” nem csak munkaterület volt, de mai kifejezéssel élve akár „közösségi térnek” is tekinthetjük. Az itt tevékenykedők beszélgettek, adomáztak, szükség esetén segítették egymást. Mindenki ismert mindenkit és a falusi életnek megfelelően tudtak is mindent egymásról, bánatot és örömet egyaránt megosztottak egymással.
Az itt termett szőlőből készült borokat valamikor Miskolc legjobb szállodáiban szolgálták fel. A balajti „Szőlő hegy” első osztályú bortermő vidéknek számított (a Tokaji minőségével egyenértékűt).
A régi falu egy utcából állott, az utca vége kétfelé ágazott és ágazik a mai napig, az egyik út a temetőbe visz, míg a másik egy pincefaluba. A pincefalu, a Balajti hegy déli lejtőjén fekszik. Valamikor itt pezsgő élet folyt, hisz innen indultak és a munka befejeztével ide érkeztek vissza a gazdák. Itt készültek a szüretre, dolgozták ki borrá a szőlőt és kóstolgatták kié milyen? Gondozott kis település benyomását keltette, annyira, hogy amikor még a meszet szekérről árulták a meszes nem ismerve a falut, ide is kihajtott meszet árulni.
Nos, most ez a valaha szép és gondozott pincefalu romlásnak indult. Sok pince lebontásra került, beszakadt, némelyik feltört ajtóval, üresen árválkodik. Megközelítésük nehézkes, az utat felveri a gyom. Már csak néhány pincét használnak rendeltetésszerűen. A mellékelt pince falu térképen szereplő épületeinek már talán a fele sem ép, használható. A még épen álló épületek egy részének „lyuk”-a (a tényleges pince) beszakadt.
Egyesületünk céljai között szerepel, legalább néhány pincét megmenteni. A terület alkalmas lenne hagyományőrző közösségi tér kialakítására. Ezen célunkat azonban segítség nélkül megvalósítani nem tudjuk.
https://www.muemlekem.hu oldalon is említést tesznek a balajti pincefaluról.
"Balajt Község Önkormányzat Képviselő-testületének10/2015. (VIII.27.) önkormányzati rendelete Balajt Község Helyi Építési Szabályzatáról" a következőket tartalmazza:
https://www.balajt.hu/doc/jegyzokonyvek/2015.08.26._nyilt.pdf
Különleges területek lehetnek:
a) Mezőgazdasági üzemi terület -jele: K/Mü;
b) Sportpálya területe-jele: K/Sp;
e) Temető területe -jele: K/T;
d) Pince terület -jele: K/P;
e) Közmű terület -jele: K/K.
19/D.§ Kialakult pincés terület.
A pincék területén a meglévő pincék felújítása, átalakítása, új pince kialakítása csak a helyi építési hagyományokhoz igazodva történhet, a szomszédos pincék veszélyeztetése nélkül.
(A galériában megjelenő képeket egyesületünk tagjai készítették.)
(Kovács Márta)
A pincefaluval kapcsolatos további információk találhatók a Galéria / Saját képek / Pincefalu menüpont alatt, vagy ha ide kattint.